Ha mort Lluís Sala i Sala

El callussenc Lluís Sala i Sala ha mort als 98 anys d’edat.

Lluís Sala es va destacar per la seva activitat de recerca i difusió de la historia i pel testimoniatge de les seves vivències de la guerra, recollides en un excel·lent documental dirigit pel seu nét, Jordi Algué Sala, col·laborador de la nostra Associació.

El documental es titula “Transmissions. Memòries de Lluís Sala”. Va ser presentat per la nostra Associació a Manresa el 17/4/2013, ha estat projectat a diferents municipis de Catalunya i fa poc va ser emès pel Canal 33.

Aquí podeu trobar informació del documental i unes dades biogràfiques de Lluís Sala: www.transmissions.cat

Cal remarcar que Lluís Sala va fer la Guerra Civil amb la 27a Divisió, enquadrat en una secció de transmissions i va participar en les principals batalles del conflicte: el front d’Aragó, la batalla de Terol, el Merengue o l’Ebre, entre d’altres. Posteriorment es va exiliar a França on va ser internat en els camps de concentració de Sant Llorenç de Cerdans i Septfonds.

Va ser un home fidel als seus ideals fins al final dels seus dies. Descansi en pau Lluís Sala i Sala.

Buscar a tot memoria.cat